Hot New Products Body Cream Container - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Our company puts emphasis on the management, the introduction of talented personnel, and the construction of staff building, trying hard to improve the quality and liability consciousness of staff members. Our company successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of Hot New Products Body Cream Container - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , Kenya , Cancun , The products has a good reputation with competitive price, unique creation, leading the industry trends. The company insists on the principle of win-win idea, has establishedglobal sales network and after-sales service network.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Factory Promotional Plastic Cosmetic Jar - 50g...
-
PriceList for Upside Down Squeeze Bottle - 250...
-
Popular Design for Spray Glass Bottle - 14 oz ...
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - 250ml luxu...
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 20m...



