China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
We always think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We purpose at the achievement of a richer mind and body as well as the living for China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Rome , Birmingham , Corporate goal: Customers' satisfaction is our goal, and sincerely hope to establish long-terms stable cooperative relations with customers to jointly develop the market. Building brilliant tomorrow together!Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. We hope to cooperate with more customers for mutual development and benefits. We welcome potential buyers to contact us.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150m...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 15ml ...
-
High Quality for Beauty Containers - 400ml alu...
-
OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 250...
-
Good User Reputation for Plastic 30ml Perfume B...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...



