Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | Aluminum Perfume Bottle
With a complete scientific quality management system, good quality and good faith, we win good reputation and occupied this field for Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chile , Estonia , Turkey , Honest to every customers are our requested! First-class serve, best quality, best price and fastest delivery date is our advantage! Give every customers good serve is our tenet! This makes our company get the favour of customers and support! Welcome all over the world customers send us enquiry and looking forward your good co-operation !Make sure you your inquiry for more details or request for dealership in selected regions.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Original Factory 15ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 6...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 5g /...
-
Factory source 100g Bamboo Lid Cream Cosmetic G...
-
Reasonable price Aluminum Cream Jar50g - 100ml...
-
OEM/ODM Supplier Supplement Bottle - 250ml alu...

