OEM China Hot Sale Cream Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
Our commission would be to serve our customers and clientele with very best excellent and aggressive portable digital products for OEM China Hot Sale Cream Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Guatemala , Swiss , We always insist on the principle of "Quality and service are the life of the product". Till now, our products have been exported to more than 20 countries under our strict quality control and high level service.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
100% Original Factory Perfume Spray Bottles 10m...
-
Best Price on 30 Ml Perfume Spray Bottle - 750...
-
Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottl...
-
New Arrival China 2oz Cosmetic Jar - 250ml sil...
-
Factory supplied Gold Spray Perfume Bottle - 8...
-
Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 5...











