Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
It can be a great way to enhance our solutions and service. Our mission would be to build inventive products to consumers with a superior working experience for Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Swansea , Johannesburg , We aspire to meet the demands of our customers globally. Our range of products and services is continuously expanding to meet customers' requirements. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 3...
-
Factory Supply Large Plastic Cosmetic Jars - 1...
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
China Supplier Capsule Pill Bottle - 150ml emp...


