Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Custom Perfume Bottles
We support our purchasers with ideal premium quality products and substantial level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we've acquired rich practical working experience in producing and managing for Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , Bangkok , New Zealand , Now, we are trying to enter new markets where we do not have a presence and developing the markets we have the already penetrated. On account of superior quality and competitive price , we will be the market leader, please don’t hesitate to contact us by phone or email, if you are interested in any of our products.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
-
factory low price Amber Glass Bottle 250ml - F...
-
18 Years Factory Empty Perfume Srpray Bottle - ...
-
Hot sale Factory Cosmetic Jar 100ml - 800ml go...
-
Hot sale Factory 20g Glass Cosmetic Jars - 150...
-
Competitive Price for High End Cosmetic Jar - ...
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...











