Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
Our products are greatly acknowledged and reliable by users and may fulfill repeatedly shifting financial and social wants for Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Montpellier , Tajikistan , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with professional knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to provide the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we will develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
Free sample for Pet Cosmetic Cream Container - ...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml silver ...
-
Super Purchasing for Wide Mouth Cream Jar - 15...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 8...
-
Factory wholesale Twist Perfume Bottle - 42mm ...
-
OEM/ODM China Glass1oz Cosmetic Jar - 5g mini ...




