Factory Free sample Frosted Glass Jar - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
The customer satisfaction is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for Factory Free sample Frosted Glass Jar - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johannesburg , Algeria , Bogota , We welcome you to visit our company & factory and our showroom displays various products that will meet your expectations. Meanwhile, it is convenient to visit our website. Our sales staff will try their best to provide you with the best services. If you need more information, please do not hesitate to contact us via E-mail, fax or telephone.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Best Price on 100ml Plastic Pet Bottle - 100ml...
-
Factory source Pet Spary Amber Bottle - 100ml ...
-
Short Lead Time for Cosmetic Jars With Black Ca...
-
Factory wholesale 80g Aluminum Jar - 10ml / 12...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
PriceList for White Cosmetic Cream Jar With Gol...

