Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmetic Jars - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Aluminum Perfume Bottle
We've been commitment to offer the competitive rate ,outstanding merchandise good quality, too as fast delivery for Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmetic Jars - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Madagascar , Czech Republic , we are fully determined to control the whole supply chain so as to provide quality products at competitive price in a timely manner. We are keeping up with the advanced techniques, growing through creating more values for our clients and society.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.







