Hot-selling Aluminum Perfume Bottle - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
We are experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Hot-selling Aluminum Perfume Bottle - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guatemala , Argentina , Mumbai , Customer satisfaction is our first goal. Our mission is to pursue the superlative quality, making continual progress. We sincerely welcome you to make progress hand in hand with us, and construct a prosperous future together.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
100% Original Aluminium Round Jar - 5ml / 6ml ...
-
Best Price for Wholesale 10ml Fancy Perfume Bot...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - A...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...

