Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
We now have a highly efficient crew to deal with inquiries from clients. Our intention is "100% shopper pleasure by our merchandise quality, price tag & our staff service" and take pleasure in a very good standing amongst purchasers. With quite a few factories, we can easily provide a wide vary of Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Istanbul , Sao Paulo , Paraguay , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality items, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our goods will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Really should any of those products be of interest to you, please letus know. We are going to be pleased to give you a quotation up on receipt of one's detailed specifications.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
Factory selling Aluminum Perfume Spray Bottles ...
-
Professional China 50g Cosmetic Luxury Jar - 3...
-
Good Quality Pet Plastic Container - 250ml hig...
-
professional factory for Bottle With Vacuum Pum...
-
Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles -...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...




