Good Quality Perfume Bottle 30ml - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
In order to give you convenience and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our best service and product for Good Quality Perfume Bottle 30ml - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Switzerland , Atlanta , We will not only continuously introduce technical guidance of experts from both home and abroad, but also develop the new and advanced products constantly to satisfactorily meet the needs of our clients all over the world.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 450m...
-
PriceList for Fine Mist Spray Bottle 100ml - J...
-
Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - JA-3-1 seri...
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...
-
China Factory for Jars With Wood Lids - 350ml ...
-
Wholesale Discount 50g Cream Jar - 5g / 10g / ...



