Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum Jar - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
Sticking to the perception of "Creating products of top of the range and earning mates with people today from all over the world", we constantly put the desire of consumers in the first place for Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum Jar - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Georgia , Grenada , Our company sticks to the principle of "high quality, reasonable price and timely delivery". We sincerely hope to establish good cooperative relationships with our new and old business partners from all parts of the world. We hope to work with you and serve you with our excellent goods and services. Welcome to join us!
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 2...
-
Factory Free sample Pet Plastic Jars And Lids -...
-
2017 New Style Glass Jar With Black Lid - 50g ...
-
factory Outlets for Flat 50 Ml Plastic Perfume ...
-
Top Suppliers Plastic Cream Jar - Custom oxida...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...


