Cheapest Factory Empty Cosmetic Bottles - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Our goal is to provide high quality products at competitive prices, and top-notch service to customers around the world. We are ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their quality specifications for Cheapest Factory Empty Cosmetic Bottles - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Durban , Colombia , we are fully determined to control the whole supply chain so as to provide quality products at competitive price in a timely manner. We are keeping up with the advanced techniques, growing through creating more values for our clients and society.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
OEM/ODM Factory 10ml Spray Bottle - 5 ml alumi...
-
Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 250ml hi...
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...
-
Factory directly supply Custom Logo Bb Cream Ja...
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...
-
One of Hottest for Plastic Chinese Cream Jar - ...




