Hot sale Silicone Travel Bottles - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
No matter new buyer or old purchaser, We believe in long expression and trusted relationship for Hot sale Silicone Travel Bottles - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , Italy , Islamabad , With the aim of "compete with good quality and develop with creativity" and the service principle of "take customers' demand as orientation", we will earnestly provide qualified products and solutions and good service for domestic and international customers.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
factory Outlets for Flat 50 Ml Plastic Perfume ...
-
Wholesale Price Wide Mouth Cosmetic Jar - AJ-0...
-
Cheapest Factory Round Shape Glass Cosmetic Jar...
-
Well-designed Aluminum Spray Bottle - 5g mini ...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - 1...
-
New Arrival China Card Perfume Bottle - 5 ml a...









