Factory For Luxury Glass Cream Jar - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we are going to build a prosperous future jointly with your esteemed company for Factory For Luxury Glass Cream Jar - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Brisbane , Portugal , Our faith is to be honest first, so we just supply high quality products to our customers. Really hope that we can be business partners. We believe that we can establish long time business relationship with each other. You can contact us freely for more information and pricelist of our products ! You will be Unique with our hair products !!
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 4...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 100ml d...
-
China OEM Cosmetic Bamboo Pot With Aluminium Li...
-
Factory directly Loose Powder Packaging Jar - ...
-
China Gold Supplier for 50g White Pp Cream Jar ...
-
OEM Supply 150ml Bath Salts Jar - Small pill b...




