Chinese Professional Race Stripes Gel Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | Plastic Cosmetic Jar
Our target is to consolidate and improve the quality and service of existing products, meanwhile constantly develop new products to meet different customers' demands for Chinese Professional Race Stripes Gel Jar - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Eindhoven , Australia , kazan , We are eager to cooperate with foreign companies which care much on the real quality, stable supply, strong capability and good service. We can offer the most competitive price with high quality,because we are much MORE PROFESSIONAL. You are welcomed to visit our company at any time.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Renewable Design for Jar For Face Cream - Luxu...
-
Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml ...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 1L w...
-
Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - ...
-
OEM Supply 10ml Empty Brown Glass Spray Bottle ...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...




