8 Year Exporter Hot Stamping Aluminum Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High top quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with customers from the two overseas and domestically and get new and aged clients' large comments for 8 Year Exporter Hot Stamping Aluminum Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Mumbai , Hongkong , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We're doing everything to supply our customers with best services and best solutions . We promise that we are going to be responsible all the way to the end once our services begin.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Special Price for Face Cream Jars Cosmetic - 5...
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...
-
High definition Airless Cream Pump Jar - 42mm ...
-
Renewable Design for Pet Plastic Dropper Bottle...
-
Discount wholesale Face Cream Jar - 400ml high...
-
Well-designed Rainbow Glass Perfume Bottle - 5...




