Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
With this motto in mind, we've turn into one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Vancouver , Mexico , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for you in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bott...
-
Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - ...
-
Low MOQ for Acrylic Cream Jar 10g - custom lux...
-
Fixed Competitive Price 5ml Cosmetic Jar - 150...
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - 250ml aluminu...
-
Factory directly Perfume Atomizer Design - 150...











