Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Essential Oils To Combat Anxiety | Aluminum Perfume Bottle
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
We thinks what customers think, the urgency of urgency to act during the interests of a purchaser position of theory, allowing for much better good quality, lower processing costs, prices are extra reasonable, won the new and old buyers the support and affirmation for Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Auckland , Los Angeles , Our company warmly invites domestic and overseas customers to come and negotiate business with us. Let us join hands to create a brilliant tomorrow! We are looking forward to cooperating with you sincerely to achieve a win-win situation. We promise to try our best to provide you with high quality and efficient services.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Hot Selling for Plastic Pp Cream Jars - 8 ml p...
-
China Manufacturer for Empty Plastic Jars - 6m...
-
Wholesale Discount Empty Cream Jar 10ml - 30g ...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Packaging Lux...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...

