China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Jo Malone Scents China Opportunity With Tmall | Aluminum Perfume Bottle
We'll make each hard work to become excellent and excellent, and speed up our measures for standing from the rank of intercontinental top-grade and high-tech enterprises for China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Uruguay , Cologne , We firmly think that we have the full capability to give you contented merchandise. Wish to collect concerns within you and build a new long-term synergy romantic relationship. We all significantly promise:Csame excellent, better selling price; exact selling price, better quality.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
Factory supplied Luxury Jars - 50g clear plast...
-
Reliable Supplier Face Cream Bottle 45g - 250m...
-
Factory Promotional Plastic Cosmetic Jar - AJ-...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 3...
-
2017 High quality Empty Cosmetic Jar 5g - AJ-0...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...




