One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Our purpose would be to offer good quality products at competitive price ranges, and top-notch support to clients around the whole world. We're ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Suriname , Florence , More than 26 years, Professional companies from all over the world take us as their long-term and stable partners. We are keeping durable business relationship with more than 200 wholesalers in Japan, Korea, USA, UK, Germany, Canada, France, Italian, Poland, South Africa, Ghana, Nigeria etc.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
High Quality Cosmetic Loose Powder Sifter Jar -...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
Cheap price Pp Round Jar With Pp Cap - 15ml sm...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET ...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
Good Quality 100ml Plastic Container - 400ml b...

