OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-mouth Jars - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-430 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 230 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 430 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs for OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-mouth Jars - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uganda , Gabon , Belgium , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality goods, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our products will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Truly must any of people goods be of interest to you, make sure you letus know. We're likely to be delighted to give you a quotation up on receipt of one's in depth specs.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
China Cheap price Pp Jar With Screw Lid - 200m...
-
Special Price for Empty White Glass Cosmetic Ja...
-
100% Original Factory Glass Cream Jar 30g - 15...
-
Cheap price Spray Bottle Cosmetic - 24/410 alu...
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
8 Year Exporter Custom Design Cream Jar - 100m...




