China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cream Jars - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
We're going to dedicate ourselves to offering our esteemed shoppers with the most enthusiastically considerate solutions for China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cream Jars - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bhutan , Kazakhstan , London , At Present, our products have been exported to more than sixty countries and different regions, such as Southeast Asia, America, Africa, Eastern Europe, Russia, Canada etc. We sincerely hope to establish wide contact with all potential customers both in China and the rest part of the world.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
High reputation Perfume Spray Pen - 250ml safe...
-
2017 New Style Aluminum Ointment Container With...
-
Factory making Cute Fruit Design Cream Jar - A...
-
Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 50...
-
High Quality for Egyptian Glass Perfume Bottles...
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...











