High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
With this motto in mind, we've got develop into amongst one of the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Mauritius , Malawi , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we are going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
New Arrival China Refillable Spray Bottle - 10...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 30...
-
Wholesale Discount Nail Polish Glass Bottle - ...
-
Factory wholesale 5ml Cream/cosmetic Jar In Hig...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 15...
-
Wholesale Price China Empty Ball Cosmetic Jar -...











