Super Purchasing for Men Perfume Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
Cartier Parfums sparkles with Carat pop-up in Paris – The Moodie Davitt Report | Plastic Cosmetic Jar
All we do is always associated with our tenet " Customer first, Trust first, devoting on the food packaging and environmental protection for Super Purchasing for Men Perfume Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Algeria , Bolivia , We adopted technique and quality system management, based on "customer orientated, reputation first, mutual benefit, develop with joint efforts", welcome friends to communicate and cooperate from all over the world.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
Ordinary Discount Acrylic Round Jar - 250ml al...
-
Renewable Design for Boston Round Plastic Pet B...
-
Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles -...
-
2017 wholesale price Perfume Bottle With Spray ...
-
Popular Design for Round Perfume Bottle - 4 oz...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar - 5ml...











