High Quality for Metal Cosmetic Aluminum Jar - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Why Does Beer Smell Like Weed? Blame Sun-Light Induced Chemistry | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have quite a few great team customers very good at internet marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome trouble while in the output approach for High Quality for Metal Cosmetic Aluminum Jar - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Sevilla , Saudi Arabia , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we are going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...
-
Discount Price Double Wall Plastic Pet Jar - 1...
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - 50...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 25m...


