Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
It really is our obligation to satisfy your requirements and efficiently serve you. Your fulfillment is our greatest reward. We're hunting forward to your check out for joint development for Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Bhutan , Plymouth , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, now we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
2017 New Style Plastic Jars 200ml - 1000ml alu...
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 300ml alu...
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 7ml / 8ml...
-
Factory Promotional 30ml 1 Oz Pe Plastic Spray ...
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50ml a...
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - 30...




