High Quality for 120ml 4oz Empty Glass Cream Jars - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
We consistently carry out our spirit of ''Innovation bringing development, Highly-quality ensuring subsistence, Management promoting benefit, Credit attracting customers for High Quality for 120ml 4oz Empty Glass Cream Jars - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lebanon , Denver , Egypt , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our solutions are extensively used in beauty and other industries. Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
Super Lowest Price Cream Jar Container - small...
-
Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jar...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
Hot Sale for Mist Spray Bottle - small aluminu...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - 500...
-
Leading Manufacturer for Perfume Roller Bottle ...



