factory customized Plastic Square Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
Treat yourself to a perfume wardrobe | Aluminum Perfume Bottle
We stick to our enterprise spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We purpose to create a lot more price for our prospects with our rich resources, innovative machinery, experienced workers and great products and services for factory customized Plastic Square Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Roman , Costa rica , Slovak Republic , As an experienced manufacturer we also accept customized order and we could make it the same as your picture or sample specification. The main goal of our company is to live a satisfactory memory to all the customers, and establish a long term business relationship with buyers and users all over the world.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Popular Design for 15g 30g 50g Cosmetic Cream J...
-
Factory Outlets 5g Cosmetics Pp Jars - 200ml P...
-
OEM Manufacturer Mini Aluminium Perfume Atomize...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 3ml ...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
Factory For Cosmetic Packaging No Minimums - 5...




