Factory Promotional High Quality Plastic Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Assume full responsibility to satisfy all needs of our clients; achieve continual advancements by endorsing the expansion of our purchasers; turn into the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of clients for Factory Promotional High Quality Plastic Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Brisbane , Bhutan , Our company covers an area of 20, 000 square meters. We have more than 200 workers, professional technical team, 15 years' experience, exquisite workmanship, stable and reliable quality, competitive price and sufficient production capacity, this is how we make our customers stronger. If you have any inquiry, please do not hesitate to contact us.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Discount Price Empty Cream Jar 30g - AJ-05 ser...
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 8 ml p...
-
Wholesale Discount 100ml Perfume Spray Bottle -...
-
Factory Supply Bilayer Pp Cream Jar - 89mm gol...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 15...

