Factory made hot-sale Plastic 50ml Empty Cosmetic Cream Jar - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
The corporation keeps to the operation concept "scientific management, superior quality and performance primacy, consumer supreme for Factory made hot-sale Plastic 50ml Empty Cosmetic Cream Jar - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Senegal , Argentina , Frankfurt , Besides strong technical strength, we also introduce advanced equipment for inspection and conduct strict management. All the staff of our company welcome friends both at home and abroad to come for visits and business on the basis of equality and mutual benefit. If you are interested in any of our items, please feel free to contact us for quotation and product details.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 800ml gold...
-
Factory directly Energy Drink Bottle - 280ml b...
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 300ml wi...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 15ML 30M...









