High Quality Crystal Perfume Bottle 100ml - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
Gaining client pleasure is our company's aim without end. We are going to make excellent efforts to create new and top-quality goods, meet your special requirements and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale companies for High Quality Crystal Perfume Bottle 100ml - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , United Arab emirates , Italy , we have 8 years experience of production and 5 years experience in trading with the customers all over the world. our clients mainly distributed in the North America, Africa and Eastern Europe. we can supply high quality products with the very competitive price.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
China Supplier 100ml Wood Lid Cosmetics Jar - ...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 400ml b...
-
Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream ...
-
Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - ...
-
Good User Reputation for Amber Glass Cream Jar ...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 28...


