Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 106 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
To create much more benefit for consumers is our company philosophy; customer growing is our working chase for Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Anguilla , Guatemala , Romania , Really should any of these items be of interest to you, please let us know. We will be pleased to give you a quotation upon receipt of one's detailed specifications. We've our personal specialist R&D enginners to meet any of the requriements, We look forward to receiving your enquires soon and hope to have the chance to work together with you inside the future. Welcome to take a look at our organization.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Good Quality 60ml Glass Spray Perfume Bottles -...
-
2017 Good Quality Crystal Perfume Bottles 30ml ...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 15 m...
-
Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle -...
-
OEM China Hot Sale Cream Jar - 28/410 oxidatio...











