Factory making Spray Aluminum Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
We hold strengthening and perfecting our items and repair. At the same time, we get the job done actively to do research and progress for Factory making Spray Aluminum Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oman , Belgium , Stuttgart , Our business activities and processes are engineered to make sure our customers have access to widest range of products with the shortest supply time lines. This achievement is made possible by our highly skilled and experienced team. We look for people who want to grow with us around the globe and stand out from the crowd. We have people who embrace tomorrow, have vision, love stretching their minds and going far beyond what they thought was achievable.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 100...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - 50ml wh...
-
Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g -...
-
OEM China Hot Sale Cream Jar - 28/410 oxidatio...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 5g / 10g wasp-w...


