Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Guatemala , Ireland , After 13 years of researching and developing products, our brand can represent wide range of products with outstanding quality in world market. We have completed big contracts from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. You probably feel secure and satisfy when copperate with us.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 250ml alum...
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 400ml ...
-
factory low price Plastic Cream Container - 25...
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 30...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...

