High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Aluminum Perfume Bottle
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Good quality To start with,and Purchaser Supreme is our guideline to offer the top service to our customers.Presently, we've been seeking our best to be amongst the top exporters inside our industry to fulfill consumers extra need to have for High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , Colombia , Armenia , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality goods, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our products will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Truly must any of people goods be of interest to you, make sure you letus know. We're likely to be delighted to give you a quotation up on receipt of one's in depth specs.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
Factory wholesale Twist Perfume Bottle - 42mm ...
-
Factory Cheap Hot 0.167oz Perfume Vial - 500ml...
-
OEM/ODM Manufacturer 120ml Cosmetic Glass Jar -...
-
Factory Free sample Empty Glass Bottles For Sal...
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 33...




