Professional Design Jar With Aluminium Lid - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
During the past few years, our business absorbed and digested state-of-the-art technologies the two at home and abroad. Meanwhile, our firm staffs a group of experts devoted to your development of Professional Design Jar With Aluminium Lid - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Argentina , Italy , Item have passed by means of the national qualified certification and been well received in our main industry. Our expert engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with cost-free samples to meet your specifications. Ideal efforts will probably be produced to provide you the most beneficial service and solutions. Should you be interested in our company and solutions, please make contact with us by sending us emails or call us straight away. To be able to know our solutions and enterprise. ar more, you'll be able to come to our factory to see it. We'll constantly welcome guests from all over the world to our firm. o build business enterprise. elations with us. Please feel absolutely free to speak to us for organization. nd we believe we will share the best trading practical experience with all our merchants.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 1L pl...
-
Chinese wholesale Amber Pastic Jar - Luxury he...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic 1oz Cosmetic Jar - 30...
-
New Delivery for Hair Salon Aluminum Spray Bott...
-
100% Original Factory 50g Cream Jar For Cosmeti...
-
Factory For 100g Cosmetic Jar - 80 ml gold alu...



