OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
Often customer-oriented, and it's our ultimate target to become not only probably the most reputable, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Porto , Czech republic , Our company always committed to meet your quality demand, price points and sales target. Warmly welcome you open the boundaries of communication. It is our great pleasure to service you if you need a trusted supplier and value information.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Best Price on 200ml Glass Cosmetics Jar - 68mm...
-
Super Lowest Price Small Clear Plastic Packagin...
-
Factory wholesale 50ml Glass Cream Jar With Whi...
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 50...
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...
-
Free sample for Pp Plastic Cosmetic Jar - 10g ...



