China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum Cap - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Our enterprise since its inception, usually regards product top quality as business life, repeatedly enhance manufacturing technology, make improvements to product excellent and continuously strengthen enterprise total high quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum Cap - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Morocco , Honduras , We put the product quality and customer's benefits to the first place. Our experienced salesmen supply prompt and efficient service. Quality control group make sure the best quality. We believe quality comes from detail. If you have demand, let us work together to get success.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
Cheap PriceList for Pill Bottle - 33cl aluminu...
-
OEM/ODM Manufacturer Spray Bottle 10 Ml - Fact...
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 50g clea...
-
Cheap PriceList for Empty Glass Perfume Bottles...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Wholesale Price China Cosmetic Acrylic Jars - ...




