Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wooden Lids - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We have our own factory and sourcing office. We can provide you with almost every type of product related to our product range for Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wooden Lids - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Berlin , Cologne , Swiss , we always keep our credit and mutual benefit to our client, insist our high quality service to moving our clients. always welcome the our friends and clients to come and visit our company and guid our business, if you are interested in our products, you can also submit your purchase information online, and we will contact you immediately, we keep our highly sincere cooperation and wish everything in your side are all well.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - 350m...
-
Popular Design for Hot Sale Aluminum Face Cream...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Good quality High Quality Glass Cosmetic Jar Ba...

