Factory supplied Cosmtic Container - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
Well-run devices, expert profits group, and better after-sales companies; We have been also a unified huge family, everybody keep on with the organization worth "unification, determination, tolerance" for Factory supplied Cosmtic Container - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Guinea , Cannes , During the short years, we serve our clients honestly as Quality First, Integrity Prime, Delivery Timely, which has earned us an outstanding reputation and an impressive client care portfolio. Looking forward to working with you Now!
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 200m...
-
Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10m...
-
18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Ca...
-
China New Product Special Shape Glass Bottle - ...
-
Professional Design Jar With Aluminium Lid - 3...
-
2017 Latest Design 5g Square Cosmetic Jar - 28...

