High definition Pet Plastic Candy Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
We emphasize advancement and introduce new products into the market each year for High definition Pet Plastic Candy Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greece , New Orleans , San Francisco , We are proud to supply our products to every costumer all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 10ml /...
-
Chinese Professional Honey Plastic Jar - 10ml ...
-
Factory best selling Acrylic Cosmetics Jar - 7...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Factory best selling 50g Cosmetic Plastic Jar -...
-
Manufactur standard Clear Plastic Jar With Blac...











