Factory Price 250ml Cosmetic Bamboo Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
Usually customer-oriented, and it's our ultimate focus on to be not only by far the most reliable, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Factory Price 250ml Cosmetic Bamboo Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Manila , Egypt , In order to meet our market demands, we have paied more attention to the quality of our products and services. Now we can meet customers' special requirements for special designs. We persistently develop our enterprise spirit "quality lives the enterprise, credit assures cooperation and keep the motto in our minds: customers first.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic ...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...
-
Reasonable price Pink Crystal Perfume Spray Bot...
-
OEM/ODM Supplier Glass Jars With Screw Lids - ...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...











