Factory Cheap Plastic Jar 200ml - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
Gaining purchaser gratification is our firm's intention eternally. We will make wonderful endeavours to build new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive needs and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for Factory Cheap Plastic Jar 200ml - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Switzerland , Jersey , Hyderabad , Now, with the development of internet, and the trend of internationalization, we have decided to extend business to overseas market. With the propose of bringing more profits to oversea customers by providing directly abroad. So we have changed our mind, from home to abroad, hope to give our customers more profit, and looking forward to more chance to make business.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
High Quality Pp Jar For Cosmetic - 300ml thick...
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...
-
Personlized Products Glass Perfume Bottle - 4o...
-
Big discounting Glass Cream Jar - 8ml / 10ml /...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 1...




