Good Wholesale Vendors Glass Bottle Perfume - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Responsible excellent and fantastic credit rating standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality initial, buyer supreme" for Good Wholesale Vendors Glass Bottle Perfume - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Birmingham , Iran , Many years of work experience, we have now realized the importance of providing good quality products and solutions and the best before-sales and after-sales services. Most problems between suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question things they do not understand. We break down those barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it. faster delivery time and the product you want is our Criterion .
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Popular Design for Empty Bottle Of Perfume - 2...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 1000ml la...
-
Fast delivery Spray Pump Bottle - wholesale 25...
-
8 Year Exporter Round Glass Skin Care Cream Jar...
-
OEM/ODM Manufacturer Car Perfume Bottle - 4 oz...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...



