Factory making 20g 30g 50g Aluminum Cosmetic Jars - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Our staff through skilled training. Skilled skilled knowledge, potent sense of company, to satisfy the provider requirements of consumers for Factory making 20g 30g 50g Aluminum Cosmetic Jars - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Costa Rica , Mexico , Oman , We've customers from more than 20 countries and our reputation has been recognized by our esteemed customers. Never-ending improvement and striving for 0% deficiency are our two main quality policies. Ought to you want anything, don't hesitate to contact us.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33c...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 1L...
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - small...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...











