Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Custom Perfume Bottles
"Based on domestic market and expand abroad business" is our progress strategy for Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Liverpool , Chile , Our advanced equipment, excellent quality management, research and development ability make our price down. The price we offering may not be the lowest, but we guarantee it is absolutely competitive! Welcome to contact us immediately for future business relationship and mutual success!
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - AJ-06 ser...
-
High Quality Crystal Perfume Bottle 100ml - 20...
-
Free sample for Aluminum Spray Bottles - 250ml...
-
2017 New Style Plastic Jars 200ml - 1000ml alu...
-
OEM manufacturer White Glass Bottle - 330ml al...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...




