Factory supplied Luxury Jars - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
Shiseido and DDF launch new Narciso Rodriguez fragrance | Plastic Cosmetic Jar
The client satisfaction is our primary concentrate on. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for Factory supplied Luxury Jars - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Montreal , Sri Lanka , Australia , We will supply much better products with diversified designs and professional services. At the same time, welcome OEM, ODM orders, invite friends at home and abroad together common development and achieve win-win, integrity innovation, and expand business opportunities! If you have any question or need more information please feel free to contact us. We are looking forward to receiving your enquiries soon.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Reliable Supplier Small Recycled Plastic Cosmet...
-
Hot Selling for Cheap Cosmetic Jar - 250ml lon...
-
Good Quality Aluminum Energy Drink Beverage Bot...
-
Reasonable price for Acrylic Luxury Cosmetic Ja...
-
Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 50...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...

