Popular Design for Spray Glass Bottle - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | Bob Vila Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | 10ml Perfume Bottle
Luxe Pack Los Angeles Celebrates A Successful First Year | Plastic Cosmetic Jar
We usually continually offer you the most conscientious consumer services, along with the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for Popular Design for Spray Glass Bottle - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Cancun , Poland , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Let us work together to write a brilliant new chapter!
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Reasonable price for 20ml Empty Perfume Bottle ...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
High Quality for Metal Cosmetic Aluminum Jar - ...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...
-
High reputation 10ml Bottle With Roller Ball - ...
-
PriceList for Plastic Spray Bottle - 400ml alu...




